TERAPIA ZACHOWANIA I SZKOLENIE PSÓW
tel/sms: 797 NOL HAU
kontakt@nolhau.pl

Jak jest naprawdę z przepisami prawa o psach?

Jak jest naprawdę z przepisami prawa o psach? Jest wiele mitów na temat konieczności wyprowadzania psów na smyczy, w kagańcu, możliwości spuszczania ich na terenach zielonych i miejscach publicznych itd. Wiele rozbieżności w tym temacie pojawia się dlatego, że nadgorliwi właściciele psów szukają takich informacji w Internecie, np. na forach dyskusyjnych innych miast niż Zamość, a przeciwnicy psów najchętniej zakazaliby psom absolutnie wszystkiego i także powołują się na różne paragrafy.

Jednak przepisy konkretnej gminy potrafią być bardzo odmienne od innych przepisów lokalnych, nawet jeśli wszystkie są zgodne z prawem ogólnokrajowym - stąd powstają nieporozumienia. Tak więc to, co jest dozwolone np. w Warszawie, nie koniecznie jest dozwolone w Zamościu (i odwrotnie). Przepisy podstawowe dla nas ustala rada gminy Zamość i są one uzupełnieniem przepisów krajowych. Pamiętajmy także, że teren Spółdzielni jest terenem prywatnym, w związku z tym mogą na nim panować dodatkowe regulaminy i przepisy lokalne, inne niż np. w Parku Miejskim. Przedstawiamy zatem temat takim, jaki jest on w rzeczywistości - w Zamościu i na terenie Spółdzielni (na przykładzie SM Jana Zamoyskiego), w sposób zrozumiały dla przeciętnego posiadacza czworonoga.

 

1. Prowadzenie na smyczy i spuszczanie psa ze smyczy

Każdy pies, niezależnie od rasy, wieku i wielkości musi być prowadzony na smyczy. Smycz oraz kaganiec są obowiązkowe dla psów z listy ras uznanych za agresywne. Jest to przepis regulaminu miejskiego - Rozdział 5, §7, ust. 2 pkt 2. Na takie psy także trzeba mieć odpowiednie zezwolenie i pies musi być zarejestrowany.

Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy pies jest w kagańcu, w miejscu mało uczęszczanym przez ludzi i tylko wtedy, gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem; nie dotyczy to psów ras uznanych za agresywne - regulamin miejski Rozdział 5, §7, ust. 2 pkt 3. Za łamanie tych przepisów grozi grzywna w wysokości 250 zł i nagana.

 

2. Utrzymanie czystości w blokach i na podwórkach

Sprzątanie po psach jest obowiązkowe natychmiastowo po zdarzeniu we wszystkich miejscach publicznych i jakichkolwiek innych uczęszczanych przez ludzi, w tym na terenie Spółdzielni. Jest to także przepis regulaminu miasta Rozdział 5, §7, ust 2 pkt 5. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywna 500 zł lub nagana. Dodatkowo, jeśli pies zanieczyszcza teren spółdzielni, np. klatki schodowe lub inne nieruchomości, Straż Miejska może nałożyć grzywnę nawet do 1500 zł.

 

3. Straszenie cudzych psów, szczucie psem itp.

Nie wolno drażnić ani prowokować psów do agresji, np. szczuć inne zwierzęta czy ludzi. Pies, którego usiłujemy nastraszyć, spłoszyć, przepędzić siłą, z którym drażnimy się lub w inny sposób prowokujemy go do agresji może stać się bardzo niebezpieczny (choćby ze strachu), niezależnie od wielkości i usposobienia. Takie zachowanie jest karalne, jest to wykroczenie z Art. 78 Kodeksu Wykroczeń. Dotyczy to nie tylko sąsiadów, przechodniów i wszystkich innych mieszkańców, ale także właścicieli psów, którzy np. “popisują się” swoim wielkim Amstaffem przed innymi, "jakiego to mają groźnego psa". Za takie zachowanie grozi grzywna do 1000 zł, nie wspominając już o zagrożeniu, jakie niesie nauka psa agresji - jest to bardzo trudne do odwrócenia i bardzo łatwo się pogłębia, a często prowadzi też do agresji wobec samych właścicieli psów - nie wolno tego robić! Taki pies może w końcu kogoś ugryźć i nie będzie to wina psa, ani np. dziecka, które ugryzł - pies nigdy nie gryzie bez przyczyny, a jeśli już, jest to dla niego najczęściej ostateczność -  wtedy niestety winni są po prostu właściciele psa, aczkolwiek zdarza się, (co przykre) że same poszkodowane osoby.

 

4. Próby trucia psów, bicie, zostawianie w samochodzie, porzucanie

Co raz słyszymy, że jakiś mający się za lokalnego “społecznika” zwyrodnialec (bo inaczej trudno nazwać taką osobę) nafaszerował kiełbasę gwoźdźmi lub trucizną, po czym podrzucił na podwórko. Dlaczego? Ponieważ pies załatwiał mu się pod balkonem, obsikał mu samochód albo szczekał na niego. Takie zachowanie jest surowo karane przez polskie prawo - reguluje to Ustawa o ochronie zwierząt, jest zagrożone karą ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności do 2 lat.

Nie wolno również zostawiać psa na uwięzi na czas dłuższy niż 12 godzin w ciągu doby, a długość uwięzi nie może być mniejsza niż 3 metry. Dotyczy to głównie psów na podwórkach w domkach jednorodzinnych, ale zostawianie psa samego w domu na tyle czasu także może być potraktowane jako znęcanie. Znęcaniem jest także pozostawianie psa w samochodzie w gorące dni oraz porzucanie psów (nie ważne, czy na osiedlu, czy na ulicy, czy w lesie).

 

5. Przemoc domowa wobec psa

Nie wolno "szkolić" psa z użyciem przemocy. Bicie, krzyki, zastraszanie itd. także są karalne (również w myśl Ustawy o ochronie zwierząt). W dodatku przestraszony pies, którego "tresura" polegała na tzw. "dominacji" jest tykającą bombą - taki pies oczywiście jest ze strachu przed gniewem swojego pana/pani posłuszny, ale w końcu przyjdzie moment (a zawsze przyjdzie!), że pies przestanie się bać, lub zostanie doprowadzony zastraszaniem do granicy swojej wytrzymałości - wtedy w miejsce strachu wejdzie agresja, a to z reguły kończy się ogromnym dramatem. Szkolenie psa nie może polegać na chorej (oraz archaicznej!) "teorii dominacji", ponieważ pies nigdy nie dominuje człowieka, a tylko inne psy! Szkolenie powinno się odbywać pozytywnymi metodami, które budują więź z właścicielem, ponieważ jest ono o wiele skuteczniejsze i o wiele trwalsze.

 

6. Tabliczki zakazujące wyprowadzania psów

Są jak najbardziej legalne i nie ma powodów, aby ich nie przestrzegać. Pies to nie tylko przyjemność, to także źródło zarazków - szczególnie groźnych dla dzieci. Nie wolno wyprowadzać psów na teren boisk, placów zabaw, piaskownic itp. - tam jest miejsce zabawy dla ludzi, nie dla zwierząt. Jeśli widzimy tabliczkę zakazującą wyprowadzania psów, musimy się do niej stosować. Gdyby te zakazy dotyczyły całego terenu spółdzielni, wtedy byłyby niezgodne z prawem. Jednak tak nie jest, a tabliczki są ustawione w miejscach, w których takie wyprowadzanie psów jest uciążliwe dla mieszkańców. Szanujmy i respektujmy te tabliczki, ponieważ nie każdy lubi wąchać nieczystości naszych psiaków, a nie każdy rodzic życzy sobie, aby jego dziecko bawiło się w odchodach. Takie zakazy są zgodne z prawem gminnym i spółdzielczym, poza tym nie dotyczą wszystkich terenów, a tylko niektórych. Szanujmy się nawzajem. Jeśli nie zdążymy upilnować naszego pupila zanim nabrudzi, to po prostu to sprzątnijmy i przeprośmy, jeżeli ktoś nam zwróci uwagę. Takie zachowanie będzie o wiele lepiej odbierane przez innych, co w dłuższym czasie doprowadzi do szacunku także w stronę właścicieli czworonogów.


Podobne artykuły


Polecamy również...


  Przygotowanie psa do szkolenia

Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)
Więcej


  Podstawowe potrzeby psa

Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.
WięcejPseudo-behawioryści i domorośli trenerzy

Pseudo-behawioryści i domorośli trenerzy

Behawiorysta zwierzęcy to psycholog zwierzęcy. To zawód wymagający długich lat nauki w szkole! Niestety, coraz częściej spotykamy się z pseudo-behawiorystami, "domorosłymi" i totalnie niekompetentnymi ludźmi, którzy udzielają rad ludziom mającym problemy z psem.
Czytaj dalej

Bezpłatny dojazd na zajęcia w Zamościu
Łatwy numer telefonu: +48 797-NOL-HAU
Szkolenie/terapia psów w każdym wieku
Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów